



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 45 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, IrDA, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 55 |
| Peripherals | DMA, POR |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Max Frequency | 45 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 55 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 45 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Oscillator Type | Internal |
Stock: 958
Distributors
pcbx
Unit Price$3.47358
Ext.Price$3.47358
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.47358 | $3.47358 |
| 10 | $2.69132 | $26.91320 |
| 25 | $2.47160 | $61.79000 |
| 50 | $2.29334 | $114.66700 |
| 100 | $2.12792 | $212.79200 |
| 300 | $2.10458 | $631.37400 |
| 500 | $2.08150 | $1040.75000 |
| 1000 | $2.05867 | $2058.67000 |
